Retineált szemfog eltávolítása

Bár más fogak (jellemzően a bölcsességfogak) esetében is előfordul, hogy nem tudnak a megfelelő helyen és tengelyállásban előtörni, a szemfogak esetében figyelhetjük ezt meg a leggyakrabban. Egyes szemfogak messze a többi fog fölött, az orr alapjához közel bukkannak elő, mások azonban soha nem nőnek ki. Némely páciensek egészen az első fogászati röntgenfelvételükig nem is tudnak arról, hogy egyik vagy mindkét szemfoguk láthatatlanul pihen az állcsontban.

Az evolúciós folyamatok révén az emberek állcsontjának a mérete egyre szűkül, a fogak mérete ellenben nem változik jelentős mértékben. Ennek a következménye az, hogy gyakorta láthatunk torlódott fogazatot, hiszen adott mennyiségű és méretű fognak a „tervezettnél” kisebb helyen kell elférniük. Más esetekben a hely hiánya azt eredményezi, hogy bizonyos fogainknak nincs lehetősége a többihez hasonlóan előtörni és részt venni a többi fog „munkájában”.

Eltávolítani vagy megőrizni?

Fontos leszögezni, hogy egyáltalán nem minden elő nem tört szemfogat szükséges eltávolítani, ehhez mindenképpen megalapozott műtéti indikáció szükséges. A retineált szemfog eltávolítása megalapozott lehet, ha:

  • A csontban rekedt fog körül ciszta alakul ki.
  • Akut gyulladásos tünetek esetén (fájdalom, duzzanat, genny ürülése), mely jellemzően a részben előtört fogaknál alakul ki.
  • Elhúzódó, tüneteket nem, vagy alig okozó krónikus gyulladás esetén, mely gócbetegségek kialakulásához vezethet.
  • Ha az elő nem tört fog egy tervezett fogbeültetés „útjában áll”.
  • Ha a csontban rekedt fog a környező fogak gyökerére olyan hatást gyakorol, amely hosszú távon veszélyezteti azok egészségét.

A retineált szemfogak esetében, ha a páciens nem idegenkedik a fogszabályozás gondolatától, kitűnő megoldás lehet az eddig a csontban szunnyadó fogat csatasorba állítani. Ebben az esetben a fog koronai részét sebészi úton feltárjuk, majd fogszabályozó brekettet ragasztunk rá. A fogat ezáltal be lehet kapcsolni a többi fogon rögzített fogszabályozó készülék által kifejtett erőhatások rendszerébe.

Hogyan zajlik a beavatkozás?

A retineált fogak eltávolítása szájsebészeti műtétnek minősül, melyet szigorúan steril eszközökkel, műszerekkel és anyagokkal végzünk. A műtétet helyi érzéstelenítésben végezzük, így Ön egész idő alatt nem fog fájdalmat érezni. A beavatkozást ínylebeny képzésével képezzük, mely lehetővé teszi, hogy hozzáférjünk a csontban megbújó foghoz. A részben vagy egészben csont által borított fogról a csontot is el kell távolítani, melyhez precíz és kíméletes eszközt használunk. A fog kiemelése után a lebenyt visszazárjuk, és varratokkal látjuk el.